Evgaraj Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Programına katılmanın temel koşulu, en az 15.000 takipçili bir instagram hesabına sahip olmaktır.

1. Adım : Evgaraj İnfluencer Başvuru Formu Doldurma

Evgaraj İnfluencer Affiliate (Satış Ortaklığı) Programına başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.evgaraj.com/influencerbasvuru

Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurun.

Başvuruda size, İletişim Bilgileriniz, İnstagram Hesap Bilgileriniz, Paylaşım Yapmayı Düşündüğünüz Ürün Kategorileri ve İnstagram Hesabınız üzerinden daha önce başka bir markayla influencer işbirliği yapıp yapmadığınız ile ilgili sorular olacaktır.

Formun en altında “Kişisel verilerin korunması koşullarını okudum ve kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyin.

Eğer avukat, mühendis, mimar, mali müşavir, turizm rehberi gibi e-serbest meslek makbuzu sahibi bir fikir sanat erbabı değilseniz, “E-Serbest Meslek Makbuzu Mükellefiyim.” seçeneğini boş bırakın.

“Başvuruyu Tamamla” butonunu tıklayın.

2. Adım : Onay Süreci

Formu doldurup başvuruyu tamamladıktan sonra formunuz ve instagram hesabınız Evgaraj ilgili departmanı tarafından incelemeye alınır. İnstagram hesabınızdaki takipçi, beğeni ve yorumların organik olup olmadığı gelişmiş yazılımlar aracılığı ile test edilir. Ayrıca uzman incelemesine tabi tutulur. İnstagram takipçi ve etkileşimleri organik olmayan hesaplar Evgaraj İnfluencer programına kabul edilmez.

Bu onay süreci 7 iş günü (ortalama 10 gün) sürer, bu süre içerisinde süreci hızlandırmak için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Sadece sabırla beklemek gerekir. Eğer instagram hesabınız 15.000+ organik takipçiye sahipse ve hesap üzerinden aktif ürün satışı yapılmıyorsa çok büyük ihtimalle hesabınız onaylanacaktır. Onay sürecinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için hesabınız gizli (kapalı) hesap olmamalıdır.

Paylaşım yapmaya başlamak için onay sürecinin tamamlanmasını bekleyin. Hesabınız onaylanmadan yapacağınız paylaşımlardan komisyon kazanma ihtimaliniz yoktur.

Programa kabul edilmeniz durumunda başvurunuzun onaylandığına dair isbirligi@evgaraj.com dan email alacaksınız. Bu mailde “Başvuruyu Tamamla” seçeneğini seçerek başvurunuza devam etmelisiniz.

3. Adım : Resmi Evrakların Hazırlanması

Başvurunuzun onaylandığına dair alacağınız emailde sözleşme örneğini indirebileceğiniz, eksik bilgileri tamamlayabileceğiniz ve gerekli evrakları yükleyebileceğiniz hesap bilgileri iletilecektir.

Bu aşamada ya fatura kesebilir durumda bir firmanız olması ya da bir influencer ajansıyla çalışıyor olmanız zorunludur. Alacağınız ödeme miktarında fatura ibraz etmediğiniz takdirde, Evgaraj’dan ödeme alamazsınız.

Eğer halihazırda bu iş için kullanacağınız bir ticari işletmeniz yoksa, hem kuruluş maliyetini hem aylık periyodik işletme giderlerini üstlenerek yeni bir firma kurmak yerine bir influencer ajansıyla çalışmak çok daha ekonomik olacaktır. İnfluencer ajansları genellikle sabit ödeme değil, kazançtan komisyon yöntemi ile çalıştıkları için, sadece kazanç elde ettiğinizde makul bir ödeme yaparsınız. Firmanız olduğunda, kazanç elde etmeseniz bile periyodik bir takım ödeme yükümlülükleri altına girersiniz.

 

4. Adım : Belge Yükleme

Aşağıdaki belgeleri hazırladıktan sonra Evgaraj tarafından size iletilen belge yükleme ekranından evraklarınızı yükleyerek Evgaraj influencer işbirliğinizi başlatabilirsiniz.

Faturasını ibraz edeceğiniz şirkete ait (Yoksa Anlaşma yapacağınız İnfluencer Ajansına Ait):

  • Vergi Levhası
  • Resmi Sicil Gazetesi
  • Muvafakatname
  • İmza Beyannamesi / Sirküleri
  • Şirkete ait vergi kimlik numarası ya da şahıs firması sahibine Ait TC Kimlik Numarası
  • Affiliate Programı Sözleşmesi

Eğer bir influencer ajansıyla çalışıyorsanız bu aşamaları ajansınızla birlikte kolayca halledebilirsiniz.

5. Adım : Onay ve Sözleşme

Belgeleri yükledikten sonra 14 gün içerisinde Evgaraj’’dan “Paylaşıma Başlayabilirsiniz” içerikli bir mail alacaksınız. Bu mail geldiği andan itibaren paylaşımlarınızdan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Aynı mailde Evgaraj Sözleşmesini indirebileceğiniz bir link olacaktır. Bu linkten sözleşmenin indirilip doldurularak 14 gün içerisinde Evgaraj’a kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. Bir ajansla çalışıyorsanız sözleşmeyi indirip ajansınıza gönderiniz, kalan süreci onlar yöneteceklerdir. Siz bu arada paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz.

6. Adım : Ödeme İşleyişi ve Hesaplamalar

Evgaraj hakedişleri ayın 20sinden takip eden aynı 20sine kadar olan zaman dilimleri baz alınarak hesaplanır. 20 Ocak – 20 Şubat aralığındaki yapılan satışların hakedişi Ocak ödemesi olarak anılır. Evgaraj hakedişinizin ajansımıza ulaşmasını takiben 7 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır.

Hakedişinizden %12 Reklon Hizmet Bedeli kesilerek gider pusulası düzenlenir.

Kalan tutardan %15 Stopaj vergisi düşülüp devlete ödenir. Kesintiler sonrası kazancınız hesabınıza havale edilir.

ÖRNEK HESAPLAMA:

(Evgaraj Hakedişinin 1.000 TL olduğu varsayılarak örnek bir hesaplama yapılmıştır.

Evgaraj Raporunda belirtilen aylık hakedişiniz : 1.000 TL

Reklam Hizmet Bedeli (%12) : 120 TL

İnfluencer Kazancı (%90) : 880 TL

Stopaj Vergisi (İnfluencer kazancının %15i) : 132 TL

ÖDENECEK NET KAZANÇ : 748 TL

Daha detaylı bilgi için isbirligi@evgaraj.com dan bilgi talep edebilirsiniz.